sobota, 21 lipca 2018

Jak zmienić koło w samochodzie

Wymiana koła w samochodzie osobowym

Awaria koła jak sobie poradzić ?  


                                   

Zmiana koła w samochodzie . Aby tego dokonać trzeba posiadać klucz do śrub lub nakrętek mocujących koło, lewarek do podniesienia samochodu i oczywiście sprawne koło zapasowe.


Kompletny program do nauki przepisów ruchu drogowego KLIKNIJ TUTAJ


1. Awaryjny postój samochodu w zależności od miejsca postoju samochodu obowiązani jesteśmy właściwie oznakować zgodnie z przepisami. Kliknij TUTAJ zobacz jak  . Jeśli jest to możliwe, zjedz na pobocze, awaryjny pas ruchu lub zatoczkę . Ustaw samochód na twardym podłożu  .2. Zaciągnij hamulec ręczny i wrzuć pierwszy lub wsteczny bieg (jeśli masz automatyczną skrzynię biegów – wybierz pozycję P), koła ustaw w kierunku jazdy na wprost.

3. Pod koła po drugiej stronie pojazdu podłóż kliny (jeśli nie masz klinów, możesz użyć  kamienia itp., które zabezpieczą samochód przed stoczeniem się. Kliny ustawiamy przed  i za  kołem pojazdu.
4. Z koła zdejmij kołpak .

5. Najpierw co jest bardzo ważne poluzuj śruby lub nakrętki mocujące koło . Jeśli nie możesz odkręcić  śruby, spróbuj na klucz nałożyć rurkę, która wydłuży jego ramię. Dobrze jest posiadać klucz z tzw. przedłużką, do kupienia w  sklepach.

6. Zanim zaczniesz podnosić samochód wyjmij i przygotuj koło zapasowe.

7. Lewarek podłóż w specjalnie do tego przeznaczone miejsce, w zależności od marki pojazdów, albo użyć lewarka hydraulicznego, wtedy wybierz najbardziej stabilne miejsce z elementów zawieszenia pojazdu. Pod lewarek warto podłożyć kawałek deski, która zabezpieczy go przed zapadaniem się w podłoże.
8. Podnieś auto na wysokość kilku centymetrów i sprawdź, czy podnośnik stoi stabilnie, nie chwieje się i o nic nie zawadzi. Jeśli wszystko jest w porządku, unieś samochód na odpowiednią wysokość, która umożliwi zdjęcie uszkodzonego i założenie sprawnego zapasowego koła.

9. Odkręć całkowicie śruby mocujące koło

10. Zdejmij koło i odłóż je na bok.

11. Załóż sprawne koło. Musisz nałożyć koło tak, by otwory w piaście pokryły się z otworami w kole pojazdu, lub śruby piasty koła trafiły w otwory w kole pojazdu

12. Wkręć palcami śruby mocujące koło, a następnie lekko dokręcić je kluczem. Śruby dokręca się „na krzyż”, tzn. jeśli dokręcisz pierwszą śrubę, następna powinna być śruba przeciwległa.

13. Opuść samochód i mocno dokręć śruby.

14. Wyciągnij kliny spod kół.

15. Jedziemy do wulkanizatora w celu naprawy koła pojazdu
 

1 komentarz:

  1. Nigdy w zyciu nie wymienialem kola,bo nigdy nie zlapalem kapcia.Na kursie nam to pokazywali,ale ja tego nie sluchalem i do dzisiaj nie dalbym rady.Mysle,ze jak sa nowe opony,to kapcia nie zlapie.

    OdpowiedzUsuń

FACEEBOOK