Rodzaje akumulatorów

Najpopularniejszym typem stosowanych akumulatorów jest kwasowo - ołowiowy. Zbudowany z ołowianych ogniw galwanicznych – elektrod zanurzonych w elektrolicie – w roztworze kwasu siarkowego. Mają zastosowanie we wszelkiego typu pojazdach. Niska cena i jakość zadowalająca niezbyt wygórowane wymagania sprawia, że są najczęściej wybierane przez kierowców. Dostępne są w dwóch opcjach:
 obsługowe, rzadko już spotykane, wymagające kontroli poziomu i stanu elektrolitu, który można uzupełniać za sprawą systemu zaworów, oraz bezobsługowe. Charakteryzują się szczelną obudową, która uniemożliwia parowanie elektrolitu. Wyposażone są w zawór, dzięki któremu usunięty zostaje nadmiar gazów, wytworzonych np. przy intensywnym ładowaniu. Dostępne są również akumulatory żelowe, gdzie elektrolit występuje w formie żelu. Taki rodzaj baterii znosi bez problemów znaczne rozładowania oraz charakteryzuje się większą pojemnością niż kwasowo - ołowiowy odpowiednik. Jest odporny na wstrząsy i wibracje, może też pracować w dużych przechyłach – jest więc odpowiedni do motocykli czy samochodów terenowych. Trzecim rodzajem akumulatorów jest AGM. Zastosowanie i charakterystyka jest podobna do baterii żelowych, jednak zamiast żelu znajduje się włókno szklane nasączone elektrolitem. Mają małe rozmiary przy takiej samej pojemności. Podobnie jak akumulatory żelowe, są odporne na uszkodzenia, a pęknięcie obudowy nie grozi rozlaniem żrącego roztworu kwasu siarkowego.


Temperatura otoczenia

Temperatura otoczenia ma niebagatelny wpływ na pracę akumulatora. Przy dodatniej temperaturze sprawność akumulatora w 100% zaspokaja potrzeby silnika, zaś przy dużym mrozie bateria traci nawet połowę swojej sprawności, podczas gdy potrzeby silnika są nawet dwukrotnie większe.


Parametry, na które trzeba zwrócić uwagę

Na etykiecie podany jest szereg oznaczeń mających wpływ na użytkowanie akumulatora. Zapoznaj się z nimi i wybierz opcję dostosowaną do twojego auta i potrzeb.

Napięcie podane w woltach, bezpośrednio związane z zapotrzebowaniem wyposażenia elektrycznego auta. Powszechnie stosowane jest napięcie 12 V i najpewniej właśnie takiego akumulatora potrzebujesz. Jeśli nie masz pewności, znajdziesz ten parametr w instrukcji samochodu.

Pojemność i jej wartość zalecana – parametr ten jest podany w amperogodzinach. Wartość zalecana pojemności akumulatora jest podana przez producenta samochodu i warto jest się jej trzymać. Jeśli wybierzemy zbyt wysoki wskaźnik, to bateria będzie cały czas niedoładowana a to obniża jej żywotność. Dodatkowo samo ładowanie może trwać godzinami. Zbyt mała pojemność może być zawodna szczególnie w zimę, mimo iż sądzi się, że zastosowanie mniejszej wartości zapewnia nam zawsze całkowite doładowanie przez alternator.

Prąd rozruchu, podany w amperach, odpowiada za radzenie sobie akumulatora z rozruchem silnika. Szczególnie istotna kwestia w trakcie mrozów – im wyższa wartość, tym łatwiej odpalić zmarznięte auto. Niestety jednak większy prąd rozruchu wiąże się z większą ceną oraz mniejszą wytrzymałością akumulatora.Prąd rozruchu podawany jest według różnych  norm: amerykańskiej (SAE), niemieckiej (DIN), europejskiej (EN) oraz jej starszej wersji (IEC). Dostępne są tabele służące do porównania wskazań mierzonych za pomocą różnych norm. Najlepszym wyborem będzie wybranie akumulatora o prądzie rozruchu zalecanym w instrukcji do konkretnego modelu auta. Nie ma potrzeby zawyżania tego parametru, jeśli nie zamierzasz używać samochodu w skrajnie niskich temperaturach, w bardzo trudnych warunkach.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Pamiętaj, ze akumulator ma w pojeździe zwykle swoje wyznaczone miejsce. Sprawdź więc wielkość nowej baterii, aby nie okazało się, że po prostu się nie zmieści. Ważną kwestią jest też umiejscowienie biegunów, zależnie od zamontowanych w samochodzie kabli wybierz ten o odpowiednio położonym plusie i minusie. Niektórzy producenci produkują modele akumulatorów w dwóch opcjach, tak aby można było dostosować odpowiedni do auta.


Ceny

Ceny  akumulatorów wahają się od stu do nawet kilkuset złotych za produkty renomowanych marek. Warto jednak wiedzieć, że technologia produkcji od lat się nie zmieniła. Dobrym wyborem będzie zakup ze średniej półki cenowej, mamy pewność, że nie przepłacamy za logo i nie zawyżamy parametrów, jeśli nie ma takiej potrzeby.Jeśli już znasz wszelkie dostępne na rynku opcje i parametry charakteryzujące akumulatory, wybór odpowiedniego do swojego auta nie powinien stanowić problemów. Zwróć uwagę na wszystkie oznaczenia, gabaryty i budowę. Sprawdź, czy producent nie oferuje dodatkowych opcji jak przedłużona gwarancja czy pakiet asistance.