nauka prawo jazdy kat b warszawa radarowa

teoria testy b e-learning nauka jazdy warszawa

poniedziałek, 20 lipca 2015

Opis kontrolek w samochodzie


     

  


BADANIA LEKARSKIE NA PRAWO JAZDY


KONTROLKI W POJAZDACH SILNIKOWYCH


Kontrolki w samochodzie służą do kontrolowania funkcji poszczególnych układów, urządzeń, czy świateł w samochodzie. Informują kierowcę poprzez wyświetlenie kontrolki barwy czerwonej, żółtej, zielonej lub niebieskiej. Omówimy sobie najważniejsze kontrolki stosowane w samochodach osobowych i z jakiego rodzaju problemem, bądź potwierdzeniem włączenia mamy do czynienia.

Najważniejsze kontrolki są koloru czerwonego. W przypadku zapalenia się takiej kontrolki, która czuwa nad sprawnością działania poszczególnych układów, należy przerwać jazdę i zorientować się wstępnie, z jaka awarią pojazdu mamy do czynienia.

              Kontrolka brak ładowania akumulatora


brak ładowania akumulatora

Zapalenie się takiej kontrolki w czasie jazdy oznacza, że nasz pojazd pobiera prąd z akumulatora, a nie z tzw. elektrowni w samochodzie która wytwarza prąd czyli alternatora.

Prąd z akumulatora potrzebny jest tylko do uruchomienia silnika, później akumulator jest już tylko ładowany prądem z alternatora. Wszystkie odbiorniki po uruchomieniu silnika zasilane są z alternatora.

Jednak zapalenie się kontrolki braku ładowania akumulatora oznacza awarię naszej elektrowni, a więc pojazd pobiera prąd tylko z akumulatora i za daleko nie dojedziemy. Jedną z przyczyn takiej sytuacji może być luźny pasek napędu alternatora ( słychać wtedy specyficzny pisk spod maski), albo wogóle zerwany pasek napędu alternatora.

W sprawnym samochodzie po przekręceniu kluczyka w pozycję zapłon (włączonych kontrolek) kontrolka braku ładowania akumulatora się zapali, jednak po uruchomieniu silnika powinna zgasnąć, co oznacza prawidłowe działania alternatora.
Kontrolka braku ciśnienia oleju, kontrolka awaria układu hamulcowego i kontrolka za gorący płyn układu chłodzenia  opisane są TUTAJ.


Wszystkie te kontrolki są barwy czerwonej, gdzie należy przerwać jazdę i sprawdzić przyczynę!

              Kontrolka świateł awaryjnych


Kontrolka świateł awaryjnych zapala się w momencie włączenia świateł awaryjnych w samochodzie.

         Kontrolka niezapiętych pasów bezpieczeństwa


Kontrolka niezapietych pasów bezpieczeństwa będzie się paliła do czasu zapięcia pasów przez kierowcę. Jednocześnie jest też sygnał akustyczny

Kontrolka nie zamkniętych drzwi lub pokrywy bagażnika


Kontrolka nie zamkniętych drzwi lub pokrywy bagażnika sygnalizuje kierowcy otwarte drzwi w samochodzie lub nie domkniętą pokrywę silnika, bądź pokrywę bagażnika.Kontrolki barwy żółtej to kontrolki ostrzegawcze, gdzie możemy kontynuować jazdę.

W przypadku zapalenia sie takiej kontrolki, należy zwrócić uwagę na rodzaj problemu z nią związaną.Kontrolka małej ilości paliwa w zbiorniku


Kontrolka małej ilości paliwa w zbiorniku, czyli rezerwy paliwa oznacza możliwość przejechania do 50km. W pojazdach z silnikiem diesla nie proponuję wyjeżdżać paliwa do końca, bo może być problem z uruchomieniem silnika po zatankowaniu oleju napędowego ON oznaczenie na dystrybutorze. W silnikach benzynowych z katalizatorem  wlewamy benzynę bezołowiową

Kontrolka ogrzewania tylnej szyby

Kontrolka ogrzewania tylnej szyby. W przypadku zaparowania lub zamarznięcia tylnej szyby możemy włączyć ogrzewanie w celu odparowania lub odmrożenia tylnej szyby. Pamiętać o wyłączeniu ogrzewania, żeby zbędnie nie zużywać energii.

Kontrolka niesprawności systemu ABS

Kontrolka niesprawności systemu wspomagania układu hamulcowego ABS. Hamulce w samochodzie mamy sprawne, jednak mamy problem z systemem ABS (Anti-Blokier-System)  , który nie pozwala zablokować się kołom pojazdu w czasie hamowania. Wizyta w serwisie samochodowym zalecana

Kontrolka niesprawności elektroniki silnika

Kontrolka niesprawności elektroniki silnika. Tu wizyta w serwisie samochodowym. Zapalenie się tej kontrolki oznacza przejście w system awaryjny.

Kontrolka świec żarowych tylko silniki diesla

Kontrolka świec żarowych. Silnik diesla w niskich temperaturach uruchamiamy dopiero po zgaśnięciu tej kontrolki.
Kontrolki świateł zewnętrznych pojazdu i ich symbole na włącznikach opisane są TUTAJ


Widok kontrolek HYUNDAI i20

                           
                                Widok kontrolek technicznych w samochodzie Skoda Fabia


                                                +  kontrolki świateł zewnętrznych Skoda Fabia

 Lampki kontrolne w samochodzie - nauka jazdy
 Zapalenie się kontrolki co zrobić ?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz